Skip to content

34 Mitchell AveDenville, NJ 07834

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2007

Property Information

Block85
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S F G1
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
72%
Improvement Value:$60,600
28%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567+4.0%
2024$5,354+2.3%
2023$5,232+2.0%
2022$5,129+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942