Skip to content

22 Herman StEast Hanover, NJ 07936

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2012

Property Information

Block88
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF R AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,003
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,700
64%
Improvement Value:$91,400
36%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514+4.0%
2024$6,265+2.3%
2023$6,122+2.0%
2022$6,001+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 4570, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1930