Skip to content

1 Preston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block88
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF R 2AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,292
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
48%
Improvement Value:$175,300
52%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+4.0%
2024$8,383+2.3%
2023$8,192+2.0%
2022$8,030+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$446,000
DeedBook 21705, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1966