Skip to content

53 Mitchell AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Mar 1, 2007

Property Information

Block89
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionDECK
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
56%
Improvement Value:$123,000
44%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+4.0%
2024$6,939+2.3%
2023$6,780+2.0%
2022$6,647+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$479,000
DeedBook 20768, Page 1285

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5719, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 3883, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1955