Skip to content

17 Canfield RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block89
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,529
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
55%
Improvement Value:$130,500
45%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,442+4.0%
2024$7,158+2.3%
2023$6,995+2.0%
2022$6,857+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 23224, Page 389Recorded10/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$346,000
DeedBook 21595, Page 1885

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 4870, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957