Skip to content

12 Hugenot StEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2015

Property Information

Block93
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,578
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
55%
Improvement Value:$126,900
45%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,302+4.0%
2024$7,023+2.3%
2023$6,863+2.0%
2022$6,728+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 22443, Page 104Recorded10/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961