Skip to content

131 Mc Kinley AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block42
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,550
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
56%
Improvement Value:$128,400
44%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+4.0%
2024$7,283+2.3%
2023$7,117+2.0%
2022$6,976+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2578, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1962