Skip to content

28 Samuel StEast Hanover, NJ 07936

Built 2008

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block95
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S B
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,900
37%
Improvement Value:$306,200
63%
Total Assessment$483,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,532+4.0%
2024$12,053+2.3%
2023$11,778+2.0%
2022$11,546+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$720,000
DeedBook 21121, Page 1848

Property Built

Built

Year Built: 2008