Skip to content

12 Samuel StEast Hanover, NJ 07936

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block95
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,076
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,000
54%
Improvement Value:$160,400
46%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+4.0%
2024$8,643+2.3%
2023$8,445+2.0%
2022$8,279+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft2,076DeedBook 24863, Page 1422Recorded1/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4060, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1953