Skip to content

33 Fairview DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block96
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,433
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,800
52%
Improvement Value:$183,700
48%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+4.0%
2024$9,493+2.3%
2023$9,277+2.0%
2022$9,094+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,433DeedBook 22763, Page 1877Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955