Skip to content

145 De Forest AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2012

Property Information

Block96
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,331
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
56%
Improvement Value:$133,200
44%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,849+4.0%
2024$7,550+2.3%
2023$7,377+2.0%
2022$7,232+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 21322, Page 4

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 5591, Page 250

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4054, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1943