Skip to content

40 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block132
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,393
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
59%
Improvement Value:$104,200
41%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+4.0%
2024$6,342+2.3%
2023$6,197+2.0%
2022$6,075+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6010, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1950