Skip to content

21 Gracie RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$157,778
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC0313
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
53%
Improvement Value:$34,000
47%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,868+4.0%
2024$1,796+2.3%
2023$1,755+2.0%
2022$1,721+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$157,778
Sq Ft750DeedBook 24486, Page 1Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$139,816

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 23421, Page 424Recorded9/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$77,985
DeedBook 4070, Page 80