Skip to content

21 Rebecca RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$158,079
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1813
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
51%
Improvement Value:$36,300
49%
Total Assessment$74,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,927+3.9%
2024$1,854+2.3%
2023$1,811+2.0%
2022$1,776+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,079
Sq Ft776DeedBook 23938, Page 562Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$77,985
DeedBook 4197, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1995