Skip to content

31 Millie LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Jan 9, 2013

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1107
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL EU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$149,400
61%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,090+4.1%
2024$5,848+2.4%
2023$5,708+2.1%
2022$5,591+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 22240, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 4065, Page 132