Skip to content

15 Millie LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1207
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$155,100
62%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+4.0%
2024$6,240+2.3%
2023$6,097+2.0%
2022$5,977+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
Sq Ft1,457DeedBook 24495, Page 590Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 22223, Page 612

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 4390, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 4085, Page 173