Skip to content

214-216route 10East Hanover, NJ 07936

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 16, 1986

Property Information

Block96
Lot68
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionOB1
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage2.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,540,500
42%
Improvement Value:$2,109,500
58%
Total Assessment$3,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$96,506+3.9%
2024$92,893+2.3%
2023$90,812+2.0%
2022$89,060+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook NaN, Page NaN