Skip to content

45 Hanover RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block99
Lot49
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S S CB
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,408
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,100
62%
Improvement Value:$96,900
38%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,667+4.0%
2024$6,412+2.3%
2023$6,266+2.0%
2022$6,142+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 23547, Page 1031Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5507, Page 295

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5062, Page 13

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3919, Page 222

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957