Skip to content

23 Westminster Dr

Montville, NJ 07045

Built 1967

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 8, 1994

Property Information

Block125.10
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,016
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,500
45%
Improvement Value:$298,000
55%
Total Assessment$544,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,533+2.1%
2024$14,228+3.1%
2023$13,798+2.1%
2022$13,520+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3993, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1967