Skip to content

50 Foremost Mt Rd

Montville, NJ 07045

Built 1972

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 5, 1997

Property Information

Block125.16
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,070
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
46%
Improvement Value:$271,000
54%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,175+2.2%
2024$12,893+1.2%
2023$12,746+2.1%
2022$12,489+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4620, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1972