Skip to content

22 Horseneck Rd

Montville, NJ 07045

Built 1959

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Apr 22, 1994

Property Information

Block125.6
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,514
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
56%
Improvement Value:$175,000
44%
Total Assessment$398,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,631+2.1%
2024$10,408+3.1%
2023$10,093+2.1%
2022$9,890+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 3966, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1959