Skip to content

39 Bloomfield Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1958

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block176
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,508
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
48%
Improvement Value:$178,400
52%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,138+2.2%
2024$8,946+3.2%
2023$8,671+2.1%
2022$8,489+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5047, Page 66

Property Sale

Sale
$191,250
DeedBook 4420, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1958