Skip to content

2 Eberhardt Ct

Montville, NJ 07045

Built 1986

Last Sale Price
$675,200
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block125
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,928
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,000
43%
Improvement Value:$375,300
57%
Total Assessment$656,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,517+2.1%
2024$17,149+3.1%
2023$16,631+2.1%
2022$16,296+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,200

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 23059, Page 1789Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 3983, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1986