Skip to content

145 Pine Brook Rd

Montville, NJ 07045

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block125
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF G2 B
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,536
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
48%
Improvement Value:$246,300
52%
Total Assessment$469,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,528+2.1%
2024$12,265+3.1%
2023$11,895+2.1%
2022$11,655+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976