Skip to content

36 Sunset Ct

Montville, NJ 07045

Built 1973

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block126
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,561
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
50%
Improvement Value:$226,500
50%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,961+2.2%
2024$11,704+3.2%
2023$11,343+2.1%
2022$11,110+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,561DeedBook 24799, Page 1823Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4568, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1973