Skip to content

119 Pine Brook Rd

Montville, NJ 07045

Built 2004

Last Sale Price
$727,500
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block127
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,076
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
38%
Improvement Value:$374,700
62%
Total Assessment$606,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,174+2.1%
2024$15,835+3.1%
2023$15,356+2.1%
2022$15,047+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$727,500

From: IP, FOO WAH/YANG, STEPHANIE H

To: VITO, SALVATORE/NOVI, CARMELA L

Sq Ft3,076DeedBook 22966, Page 1575Recorded8/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 5871, Page 78