Skip to content

3 Greenridge Dr

Montville, NJ 07045

Built 1961

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block127
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,317
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
62%
Improvement Value:$138,100
38%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,704+2.1%
2024$9,501+3.1%
2023$9,214+2.1%
2022$9,028+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,317DeedBook 24209, Page 1527Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961