Skip to content

6 Foremost Mt Rd

Towaco, NJ 07082

Built 1971

Last Sale Date
Sep 22, 2003

Property Information

Block130
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,760
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
54%
Improvement Value:$199,300
46%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,458+2.1%
2024$11,218+3.1%
2023$10,878+2.1%
2022$10,660+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5960, Page 162

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 5652, Page 50

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3915, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1971