Skip to content

7 Sunrise Way

Towaco, NJ 07082

Built 1968

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block130
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description2SF G2 P
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,320
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
48%
Improvement Value:$251,700
52%
Total Assessment$483,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,905+2.1%
2024$12,634+3.1%
2023$12,252+2.1%
2022$12,005+2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000

From: KUMAR, MANOJ & NANCY

To: SETHURAMAN,SRINIVASAN/KRISHNAMURTHY

Sq Ft2,320DeedBook 22988, Page 163Recorded9/20/2016

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 6590, Page 144

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 6114, Page 250

Property Sale

Sale
$263,500
DeedBook 3613, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1968