Skip to content

13 Sunrise Way

Towaco, NJ 07082

Built 1975

Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block130
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,922
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,600
45%
Improvement Value:$283,600
55%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,554+2.2%
2024$13,264+3.2%
2023$12,856+2.1%
2022$12,592+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975