Skip to content

4 John Henry Dr

Montville, NJ 07045

Built 1959

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block137
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage1,276
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
61%
Improvement Value:$115,900
39%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,879+2.1%
2024$7,713+3.2%
2023$7,477+2.1%
2022$7,320+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959