Skip to content

10 Charlemagne Pl

Pine Brook, NJ 07058

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block139.10
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,968
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$357,200
59%
Total Assessment$607,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,158+2.2%
2024$15,818+3.2%
2023$15,332+2.1%
2022$15,010+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4467, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1969