Skip to content

24 Charlemagne Pl

Pine Brook, NJ 07058

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block139.10
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,888
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
42%
Improvement Value:$345,600
58%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,852+2.2%
2024$15,518+3.2%
2023$15,041+2.1%
2022$14,726+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 5987, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1970