Skip to content

18 St Malo Dr

Pine Brook, NJ 07058

Built 1978

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block144
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page44-3

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,687
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
37%
Improvement Value:$425,700
63%
Total Assessment$675,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,980+2.1%
2024$17,602+3.2%
2023$17,061+2.1%
2022$16,703+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978