Skip to content

11 Parkway Dr

Pine Brook, NJ 07058

Built 1959

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block147
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage3,024
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
50%
Improvement Value:$224,000
50%
Total Assessment$444,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,815+2.2%
2024$11,566+3.2%
2023$11,211+2.1%
2022$10,976+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959