Skip to content

15 Parkway Dr

Pine Brook, NJ 07058

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block147
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,737
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,100
55%
Improvement Value:$177,400
45%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+2.1%
2024$10,355-3.6%
2023$10,746+2.1%
2022$10,521+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5775, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1959