Skip to content

4 Leeds Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1965

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Nov 9, 2001

Property Information

Block149.2
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,366
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,900
47%
Improvement Value:$236,700
53%
Total Assessment$447,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911+2.2%
2024$11,660+3.2%
2023$11,302+2.1%
2022$11,065+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 5534, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1965