Skip to content

62 Konner Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1965

Last Sale Date
Nov 12, 2065

Property Information

Block156
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,278
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,300
50%
Improvement Value:$213,200
50%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,402+2.1%
2024$11,162+3.2%
2023$10,820+2.1%
2022$10,593+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft2,278DeedBook 24942, Page 1669Recorded7/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1965