Skip to content

1 Normandy Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block149.5
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class16
Description1SF G2 P
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,808
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
48%
Improvement Value:$230,200
52%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,724+2.1%
2024$11,478+3.2%
2023$11,125+2.1%
2022$10,892+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 5231, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1965