Skip to content

18 Lancaster Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1965

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block149.5
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,278
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
50%
Improvement Value:$211,700
50%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,323+2.2%
2024$11,084+3.2%
2023$10,744+2.1%
2022$10,518+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965