Skip to content

93 Konner Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1962

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block149
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SB G2P
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,486
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,500
43%
Improvement Value:$286,500
57%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,491+9.2%
2024$12,358+3.2%
2023$11,979+2.1%
2022$11,727+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
Sq Ft2,486DeedBook 24596, Page 12Recorded5/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$545,000
DeedBook 21578, Page 1365

Property Sale

SaleMulti
$288,000
DeedBook 4404, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1962