Skip to content

48 Manchester Way

Pine Brook, NJ 07058

Built 1963

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 20, 2007

Property Information

Block149
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,244
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
52%
Improvement Value:$216,400
48%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+2.1%
2024$11,642+3.2%
2023$11,284+2.1%
2022$11,047+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 20815, Page 472

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 4502, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1963