Skip to content

26 Manchester Way

Pine Brook, NJ 07058

Built 1965

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block149
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,314
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
45%
Improvement Value:$257,300
55%
Total Assessment$470,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+2.1%
2024$12,246+3.2%
2023$11,870+2.1%
2022$11,621+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965