Skip to content

18 Garrity Ter

Pine Brook, NJ 07058

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block151
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF G2 P
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage4,614
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,200
35%
Improvement Value:$513,200
65%
Total Assessment$794,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,139+2.1%
2024$20,694+3.2%
2023$20,059+2.1%
2022$19,638+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft4,614DeedBook 23650, Page 446Recorded11/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$1,137,500
DeedBook 6121, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1986