Skip to content

302 Change Bridge Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1946
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block156
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings---
ZoningR27A
Sq Footage960
Acreage1.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,500
76%
Improvement Value:$80,600
24%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,837+2.1%
2024$8,651+3.2%
2023$8,386+2.1%
2022$8,210+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft960DeedBook 25021, Page 576Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 20607, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1946