Skip to content

63 Rt 46

Pine Brook, NJ 07058

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 13, 2005

Property Information

Block183
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598-40.8%
2024$7,771+3.2%
2023$7,532+2.1%
2022$7,374+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6486, Page 15