Skip to content

15 Sylvan Dr

Pine Brook, NJ 07058

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block157
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,592
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,500
49%
Improvement Value:$245,700
51%
Total Assessment$486,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,688+2.2%
2024$12,416+3.2%
2023$12,027+2.2%
2022$11,769+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968