Skip to content

37 Sylvan Dr

Pine Brook, NJ 07058

Built 1988

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 3, 2009

Property Information

Block157
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,079
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
39%
Improvement Value:$478,700
61%
Total Assessment$790,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,041+4.9%
2024$20,053+3.2%
2023$19,437+2.1%
2022$19,029+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 21394, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1988