Skip to content

7 Windsor Dr

Pine Brook, NJ 07058

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block157
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-3A
Sq Footage4,280
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,342+2.1%
2024$8,167+3.2%
2023$7,916+2.1%
2022$7,750+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft4,280DeedBook 24847, Page 1083Recorded12/5/2024

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 24738, Page 738Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 23488, Page 169Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 22904, Page 1835