Skip to content

19 Dogwood Cir

Pine Brook, NJ 07058

Built 1958

Last Sale Price
$485,625
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block158
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,472
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
54%
Improvement Value:$169,800
46%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+2.2%
2024$9,646+3.2%
2023$9,350+2.1%
2022$9,154+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,625
Sq Ft1,472DeedBook 24275, Page 413Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 4261, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1958